Bitcoin

Bitcoin jest cyfrową walutą, która działa bez żadnej centralnej kontroli czy nadzoru banków lub rządów. Zamiast tego opiera się na oprogramowaniu peer-to-peer i kryptografii.

Publiczna księga zapisuje wszystkie transakcje Bitcoin, a kopie są przechowywane na serwerach na całym świecie. Każdy, kto ma wolny komputer, może założyć jeden z tych serwerów, zwany węzłem. Konsensus co do tego, kto posiada jakie monety jest osiągany kryptograficznie przez te węzły, zamiast polegać na centralnym źródle zaufania, takim jak bank.

Każda transakcja jest publicznie transmitowana do sieci i udostępniana z węzła do węzła. Co około dziesięć minut transakcje te są zbierane przez górników w grupę zwaną blokiem i dodawane na stałe do blockchaina. To jest ostateczna księga rachunkowa bitcoina.

W bardzo podobny sposób, w jaki trzymasz tradycyjne monety w fizycznym portfelu, wirtualne waluty są przechowywane w cyfrowych portfelach i mogą być dostępne z oprogramowania klienckiego lub szeregu narzędzi online i sprzętowych.

Bitcoiny mogą być obecnie podzielone na siedem miejsc po przecinku: tysięczna część bitcoina jest znana jako milli, a stumilionowa część bitcoina jest znana jako satoshi.

W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak bitcoin czy portfel, jest tylko porozumienie między siecią co do własności monety. Klucz prywatny jest używany do udowodnienia własności środków do sieci podczas dokonywania transakcji. Osoba może po prostu zapamiętać swój klucz prywatny i nie potrzebuje niczego innego, aby odzyskać lub wydać swoją wirtualną gotówkę, koncepcja ta jest znana jako „portfel mózgu”.

Czy bitcoin może być zamieniony na gotówkę?

Bitcoin może być wymieniony na gotówkę, tak jak każde inne aktywo. Istnieje wiele giełd kryptowalutowych online, gdzie ludzie mogą to zrobić, ale transakcje mogą być również przeprowadzane osobiście lub za pośrednictwem dowolnej platformy komunikacyjnej, co pozwala nawet małym firmom akceptować bitcoin. Bitcoin nie ma oficjalnego mechanizmu wymiany na inną walutę.

Nic z natury wartościowego nie leży u podstaw sieci bitcoin. Ale jest to prawdą dla wielu z najbardziej stabilnych walut narodowych na świecie od czasu opuszczenia standardu złota, takich jak dolar amerykański i funt brytyjski.

Jaki jest cel bitcoina?

Bitcoin został stworzony jako sposób na przesyłanie pieniędzy przez Internet. Cyfrowa waluta miała zapewnić alternatywny system płatności, który działałby bez centralnej kontroli, ale poza tym mógłby być używany tak samo jak tradycyjne waluty.

Czy bitcoiny są bezpieczne?

Kryptografia kryjąca się za bitcoinem opiera się na algorytmie SHA-256 opracowanym przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Złamanie tego algorytmu jest w zasadzie niemożliwe, ponieważ istnieje więcej możliwych kluczy prywatnych, które musiałyby zostać przetestowane (2256), niż jest atomów we wszechświecie (szacuje się, że jest ich gdzieś pomiędzy 1078 a 1082).

Było kilka głośnych przypadków włamania na giełdy bitcoinów i kradzieży funduszy, ale te usługi niezmiennie przechowywały cyfrową walutę w imieniu klientów. To, co zostało zhakowane w tych przypadkach, to strona internetowa, a nie sieć bitcoin.

W teorii, jeśli atakujący mógłby kontrolować więcej niż połowę wszystkich istniejących węzłów bitcoina, mógłby stworzyć konsensus, że jest właścicielem wszystkich bitcoinów i umieścić to w blockchainie. Ale wraz ze wzrostem liczby węzłów staje się to mniej praktyczne.

Realistycznym problemem jest to, że bitcoin działa bez żadnej centralnej władzy. Z tego powodu każdy, kto popełni błąd w transakcji na swoim portfelu, nie ma możliwości odwołania się. Jeśli przypadkowo wysłać bitcoins do niewłaściwej osoby lub stracić hasło nie ma nikogo, aby zwrócić się do.

Oczywiście, ostateczne pojawienie się praktycznych obliczeń kwantowych może to wszystko złamać. Duża część kryptografii opiera się na obliczeniach matematycznych, które są niezwykle trudne do wykonania przez obecne komputery, ale komputery kwantowe działają zupełnie inaczej i mogą być w stanie wykonać je w ułamku sekundy.

Czym jest wydobywanie bitcoinów?

Wydobycie jest procesem, który utrzymuje sieć bitcoin, a także jak nowe monety są powoływane do życia.

Wszystkie transakcje są publicznie transmitowane w sieci, a górnicy łączą duże zbiory transakcji w bloki, wykonując obliczenia kryptograficzne, które są niezwykle trudne do wygenerowania, ale bardzo łatwe do zweryfikowania. Pierwszy górnik, który rozwiąże następny blok, transmituje go do sieci i jeśli okaże się poprawny, zostaje dodany do blockchaina. Ten górnik jest następnie nagradzany kwotą nowo utworzonych bitcoinów.

Nieodłącznym elementem oprogramowania Bitcoin jest twardy limit 21 milionów monet. Nigdy nie będzie istniało więcej niż ta liczba. Całkowita liczba monet będzie w obiegu do 2140 roku. Mniej więcej co cztery lata oprogramowanie sprawia, że wydobycie bitcoina staje się dwa razy trudniejsze poprzez zmniejszenie wielkości nagród.

Kiedy bitcoin został po raz pierwszy uruchomiony, możliwe było prawie natychmiastowe wydobycie monety przy użyciu nawet podstawowego komputera. Teraz wymaga to pomieszczeń pełnych potężnego sprzętu, często wysokiej klasy kart graficznych, które są biegłe w wykonywaniu obliczeń, co w połączeniu z niestabilną ceną bitcoina może czasami sprawić, że wydobycie będzie droższe niż jest warte.

Górnicy również wybierają, które transakcje połączyć w blok, więc opłaty o różnej wysokości są dodawane przez nadawcę jako zachęta. Gdy wszystkie monety zostaną wydobyte, opłaty te będą nadal obowiązywać jako zachęta do kontynuowania wydobycia. Jest to potrzebne, ponieważ zapewnia infrastrukturę sieci Bitcoin.

Kto wymyślił Bitcoin?

W 2008 roku została zakupiona domena .org i została załadowana akademicka biała księga zatytułowana Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Przedstawiała ona teorię i projekt systemu cyfrowej waluty wolnej od kontroli jakiejkolwiek organizacji lub rządu.

Autor, posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto, napisał: „Podstawowy problem z konwencjonalnymi walutami polega na zaufaniu, które jest wymagane, aby mogły one funkcjonować. Trzeba ufać bankowi centralnemu, że nie sprzeniewierzy waluty, ale historia walut fiat jest pełna naruszeń tego zaufania.”

W następnym roku oprogramowanie opisane w dokumencie zostało ukończone i wydane publicznie, uruchamiając sieć bitcoin 9 stycznia 2009 roku.

Nakamoto kontynuował pracę nad projektem z różnymi programistami aż do 2010 roku, kiedy to wycofał się z projektu i pozostawił go własnemu biegowi. Prawdziwa tożsamość Nakamoto nigdy nie została ujawniona i od lat nie wydał on żadnego publicznego oświadczenia.

Obecnie oprogramowanie jest open source, co oznacza, że każdy może przeglądać, używać lub współtworzyć kod za darmo. Wiele firm i organizacji pracuje nad ulepszeniem oprogramowania, w tym MIT.

Jakie są problemy z bitcoinem?

Pojawiło się kilka krytycznych uwag na temat bitcoina, między innymi to, że system wydobywczy jest niezwykle energochłonny. Uniwersytet w Cambridge ma kalkulator online, który śledzi zużycie energii i na początku 2021 roku szacowano, że zużywa on ponad 100 terawatogodzin rocznie. Dla perspektywy, w 2016 roku Wielka Brytania zużyła łącznie 304 terawatogodzin.

Kryptowaluta została również powiązana z przestępczością, z krytykami wskazującymi na to, że jest to doskonały sposób na dokonywanie transakcji czarnorynkowych. W rzeczywistości gotówka zapewniała tę funkcję od wieków, a księga publiczna bitcoina może być w rzeczywistości narzędziem dla organów ścigania.

www.newscientist.com